نمونه دادخواست طلاق توافقی

نمونه دادخواست طلاق توافقی

زن ومردی که ازدواج دایم نموده اند چنانچه به هر دلیلی برای جدایی از یکدیگر توافق می نمایند و قصد مراجعه به دادگاه برای طلاق توافقی را دارند دادخواست طلاق توافقی را تقدیم دادگاه خانواده می نمایند.

طلاق های توافقی با توجه به تشکیل دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در غالب مناطقی که این دفاتر تشکیل شده است دادخواست های آن معمولا توسط این دفاتر با فرمتی ثابت نوشته وتنظیم می گردد لذا در مواردی که زوجین بخواهند از دادخواست مشخصی استفاده نمایند متن یکی از این قبیل دادخواست ها که در جلسات مشاوره حقوقی درخواست می شود بعنوان نمونه در ذیل آورده شده است و همچنین در مناطقی که این دفاتر تاسیس نشده یا دارای فرم خاصی نباشند و آنرا منوط به تنظیم نوشته ای از سوی مراجعین نمایند می توان از نمونه داخواست مذکور استفاده نمود:

نمونه دادخواست طلاق توافقی

خواهان:زن یا شوهر

خوانده :زن یا شوهر

خواسته:صدور گواهی عدم امکان سازش ( طلاق  توافقی )

دلایل و مستندات:1-سند ازدواج2-شناسنامه وکارت ملی

متن دادخواست:

ریاست محترم دادگاه خانواده…………

با سلام واحترام

بدینوسیله اینجانبان بموجب سندازدواج تقدیمی در دفترخانه شماره…………شهر………..در تاریخ……………بموجب شماره ثبت…………..ازدواج دایم نموده ایم و از تاریخ……………با یکدیگر زندگی مشترک داشته ودارای ………….فرزند مشترک بنام…………..متولد…………..می باشیم مهریه زوجه میزان………………..وسایر شرایط مالی نداریم.

با لحاظ عدم تفاهمات روحی و اخلاقی که موجب ایجاد تنش و نارضایتی از زندگی مشترک را فراهم آورده است تصمیم قاطع برای جدایی از یکدیگر گرفته ایم بدین منظور با قبول شرایط ماده  34 قانون حمایت خانواده وتبصره آن شرایط اینجانبان برای طلاق توافقی بدین شرح است:

1-در خصوص مهریه از میزان …………..میزان……………را زوجه در قبال طلاق خلع در محضر طلاق به زوج بذل نموده و زوج قبول بذل می نماید.

2-در خصوص نفقه از مبلغ………………..ریال بعنوان نفقه معوقه پرداخت می شود یا زوجه با شرایط مذکور نسبت به آن ادعای ندارد.

3-در خصوص اجرت المثل ایام زناشویی مبلغ……………………ریال پرداخت می شود یا زوجه با شرایط مذکور نسبت به آن ادعای ندارد.

4-در خصوص حضانت و ملاقات فرزند مشترک بنام……………….متولد…………………حضانت آن با مادر یا پدر بوده و طرف مقابل حق ملاقات را بمیزان………..در هفته در …………..خواهد داشت مستدعی است بعد از گذشت …………سال در خصوص میزان و نحوه ملاقات توافق مجدد خواهد شد.

5-در خصوص نفقه مفرزند مشترک مقرر شده پدر مبلغ……………ریال هر ماه به حساب مادر یا طفل واریز نماید این مبلغ بعد از گذشت……….سال مورد بازبینی قرار خواهد گرفت

6-زوجه باردار نمی باشد.

7-زوجین ادعای مالی دیگر نداریم

8-مقرر گردید بعد از ثبت طلاق کلیه پرونده های جاری مختومه اعلام گردد و هرگونه ادعای از طرفین بعد از آن ساقط خواهد بود.

با تجدید احترام

نکات:

1-چنانچه راجع به طلاق توافقی اطلاعاتی ندارید به مطلب ذیل مراجعه نماید:

طلاق توافقی چیست ؟

طلاق توافقی چگونه است ؟

2-نشانی که به عنوان نشانی خود معرفی می کنید تعیین کننده دادگاه خانواده محل نشانی مذکور خواهد بود و در این دادگاه رسیدگی خواهد شد.

3-زوجین تعهدات و بذل و گذشت از حقوق را باید موکول به زمان اجرای صیغه طلاق در محضر طلاق بنمایند چرا که زوجین باید در تمامی مراحل طلاق توافقی بر اراده خود مبنی بر طلاق باقی بنمانند والا توافقات انجامی قابلیت اجرا نخواهد داشت چرا که بر طبق ماده 34 قانون حمایت خانواده که مقرر داشته است:

ماده ۳۴قانون حمایت خانواده ـ مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش برای تسلیم به دفتر رسمی ازدواج و طلاق سه ماه پس از تاریخ ابلاغ رأی قطعی یا قطعی شدن رأی است1. چنانچه گواهی مذکور ظرف این مهلت تسلیم نشود یا طرفی که آن را به دفترخانه رسمی طلاق تسلیم کرده است ظرف سه ماه از تاریخ تسلیم در دفترخانه حاضر نشود یا مدارک لازم را ارائه نکند ، گواهی صادرشده از درجه اعتبار ساقط است.

تبصره ـ هرگـاه گواهی عـدم امکان سازش صادرشده بر اساس توافق زوجین به حکم قانون از درجه اعتبار ساقط شود کلیه توافقاتی که گواهی مذکور بر مبنای آن صادر شده است ملغی می گردد.

1 دیدگاه

  1. سلام.وبسایت خیلی خوب و جامعی دارید.ممنون
    ما در زمینه درب های ضد سرقت و ضد حریق فعالیت می کنیم.خوشحال میشوم از وبسایت
    ما دیدن کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *